Wybrzeże Egejskie odkryte na nowo

Wybrzeże Egejskie odkryte na nowo

Wybrzeże Egejskie w Turcji ma z całą pewnością bardzo specyficzny klimat. Na wybrzeżach Turcji klimat jest łagodniejszy niż w głębi lądu. Lato na Wybrzeżu Egejskim jest zawsze gorące i wilgotne ( jednak bardzo umiarkowanie ). Zima natomiast jest deszczowa i dość chłodna.

Opady na tym wybrzeżu przedstawiają się w różnoraki sposób. Zależą one od dokładnej lokalizacji ( wynoszą mniej więcej od 580 do 1300 mm w skali roku ). Jest tu klimat typowo śródziemnomorski, porównywany do klimatu w Grecji. Na północy wybrzeża spotyka się nieco więcej deszczu, niż na południu. Za to lato jest cały czas piękne, ciepłe i bardzo przyjemne. Średnia temperatura powietrza latem sięga do 27 stopni Celsjusza, a latem – około 8 stopni.

Mając dość tłumów i ogólnego gwaru, warto udać się na południe Wybrzeża Egejskiego do miejscowości Fethyie. W miejscu tym nie ma plaży, dlatego nie będą ogarniały nas tłumy wczasowiczów. Miejscowość można uznać za bardzo malowniczą. Znajduje się tu niezwykle okazały port, w pobliżu którego spotkać można liczne hotele, restauracje, a więc wszystko, czego potrzebuje stuprocentowy turysta. Mieszkańcy tego urokliwego miejsca są nastawieni niezwykle przyjaźnie do wszystkich, którzy tu przybywają. Niepowtarzalnego klimatu dodają też niezwykłe budowle, które można podziwiać do woli. Poza tym przyroda wywiera na wszystkich kolosalne wrażenie.

W Fethyie ludzie prowadzą spokojne, leniwe i beztroskie życie. Miejsce to można uznać za prawdziwą oazę spokoju, bo nikt się tu nie denerwuje i nie śpieszy. W takiej atmosferze łatwo jest naładować akumulatory.

Ci, którzy pragną zasmakować prawdziwej Turcji, powinni spróbować tutejszych win, których jakość ostatnio znacznie się polepszyła. Jakość win tureckich bardzo zbliżyła się do standardów europejskich. Tutejszą produkcję przeznacza się głównie dla turystów, ponieważ, jak wiadomo, Turcy, jako muzułmanie, nie mają tradycji picia wina.

Tracja – czyli, jak ją się nazywa, europejska część Turcji, słynie z tego , że uprawiane są tam zachodnie szczepy winorośli. Jest to najbardziej znany region w Turcji, gdzie robi się wino.