Kopalnie drogocennych kruszców w Afryce

Kopalnie drogocennych kruszców w Afryce

Afryka jest kontynentem bogatym w zasoby naturalne. W starym podłożu Afryki znajduje się wiele cennych surowców metalicznych takich jak: rudy żelaza, niklu, miedzi, manganu antymonu, chromu oraz bogate złoża złota, srebra, platyny i diamentów. Afryka zasobna jest również w metale szlachetne, spośród których najbardziej rozpowszechnione jest złoto. Republika Południowej Afryki dostarcza prawie 50% produkcji złota krajów kapitalistycznych i zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Złoto występuje również w Rodezji, Ghanie i Kongu. Trzecie miejsce w świecie, po Kanadzie i ZSRR, zajmuje Afryka w produkcji platyny, której duże ilości są wydobywane szczególnie w Republice Południowej Afryki w okręgu górniczym Johannesburg — Pretoria. Natomiast mniejsze ilości tego metalu występują w Kongu, w Abisynii i w Sierra Leone. Zambia zaś jest ważnym producentem miedzi.
Wielkie znaczenie ma również wydobycie diamentów. Najbardziej znane kopalnie diamentów znajdują się w Południowej Afryce.
Najbardziej wydajną kopalnią na dzień dzisiejszy jest Finisch, jak dotąd ostatnie odkryte łożysko diamantów w RPA. Niektóre złoża zostały definitywnie zamknięte (Jagersfontein, Kimberly), natomiast inne funkcjonują do dziś (Dutoitspan). Wydajność kimberlitu w RPA jest w granicach 1 karata diamentu na 1 tonę skały. Dużo kamieni jest wysokiej jakości.  W południowoafrykańskich kopalniach znaleziono na przykład największy jak dotąd znaleziony surowy diament – Cullinan, który w stanie surowym ważył ponad 3000 ct.
Inną znaną kopalnią jest TauTona, mieści się ona w Republice południowej Afryki i jej przeznaczeniem jest wydobycie złota ze złóż, które się tam znajdują. Jest obecnie najgłębszą kopalnią na świecie,  jej głębokość osiąga 3,9km. Kopalnia leży obok Carletonville na zachód od Jochannesburga. Tuż nieopodal leżą również dwie inne kopalnie Mpneng oraz Savuka. Z tą drugą TauTona prowadzą zakłady zajmujące się przeróbką rudy złota. Z TauTony pochodzi ok 50% wydobywanego złota na świecie.

Źródło; http://fugart.pl/category/pierscionki-zareczynowe, Pierścionki zaręczynowe